А ви готові працювати безкоштовно?


З початку тижня в мене у відділі продажу працюють 4 стажери. Я шукаю менеджера з продажу та одразу визначив, що ринок праці не може дати мені готового кандидата та прийдеться його вчити самому. Та часу на навчання немає і я не готовий приставити до новачка персонального вчителя.

Ще рік тому я не зміг би повірити, що з 42 резюме візьму на “стажування” аж 4 кандидатів та що це “стажування” буде оплачуватись лише отриманими знаннями . Одразу розповів потенційним менеджерам з продажу, що теоретично ніхто з них може не лишитись або навпаки — можливо всі 4 людини знайдуть собі місце в нашій компанії. І був приємно здивований згодою кандидатів навчатись від 2 тижнів до 2 місяців.

За відгуками київських колег така практика в них дуже поширена, бо кількість бажаючих «пробитись» в рази перевищує кількість вакансій. Хоча були люди, які в резюме вказувати, що менше ніж за 4000 грн з першого ж місяця роботи вони не готові вставати з дивану.

І в результаті я маю 4 самомотивованих кандидата, що не просто самостійно засвоюють інформацію але і вимагають мінімум зусиль існуючих менеджерів.

Нещодавно у Фейсбуці один мій знайомий був готовий безкоштовно попрацювати з досвідченим ейчаром, а інший дуже хоче працювати фінансовим аудитором та готовий місяць пропрацювати з професіоналом такої професії.

Впевнений, що така методика навчання дуже ефективна якщо людина справді фанатіє від своєї професії та готова «вказулати» щоб отримати негайний та гарантований результат. До мене часто звертаються за порадами професійних книжок та іноді я раджу влаштуватись помічником до спеціаліста та навіть за тиждень ефект буде як від десятьох книжок. Хоча хороший учень розуміє, що і його вчитель також повинен отримувати вигоду від такої передачі знань. І, на жаль, в нас багато людей стоять на позиції «я бы в летчики пошел — пусть меня научат» та не готові в обмін на знання гарантувати якусь користь від себе.

Особисто я залюбки безкоштовно постажувався би в сфері категорійного менеджменту, дистрибуції, виведенню на ринок товару FMCG, роботі з Luxury брендами та в індустрії гейм-девелопменту.

Як думаєте — багато в рівному компаній, що готові взяти собі стажера в обмін на знання?


Якщо сподобався допис — підпишись на мою RSS стрічку та оперативно отримуй оновлення!

Коментарі

коментар

,

 1. #1 by Alex on Травень 22, 2013 - 12:44

  Звичайна справа в наші часи. Наприклад програмісту знайти навіть неоплачуваний internship після закінчення університету буде важкувато, хоча ефект від цього в принципі може зрівнятись по вазі від попередніх 4-5 років (практики геть мало). А все тому, що навіть без платні фірми не хочуть брати людей без досвіду, бо на це все одно потрібні ресурси, вихлоп з яких досить малий (ліниві та нездібні індивіди відразу відсіюються, а толкові можуть і після закінчення на інше місце зірватись, якщо там запропонують на $N більше).

 2. #2 by Дядько on Травень 22, 2013 - 15:50

  І що ці два місяці будуть їсти їхні діти?
  “знання”?
  Це капіталістичний, буржуазний підхід. Так робити не можна :(

 3. #3 by Axiom on Травень 22, 2013 - 18:51

  Як чудово, що одразу в коментарах дві полярні думки.

  Щодо першої думки, то справді: найчастіше люди не підходять через патологічну лінь або бажання швидкої кар’єри та готовність за +n% перейти в іншу компанію.

  Щодо другої думки, то ніхто їх не змушує садити “дітей” на дієту. Це їхня власна воля ходити на навчання. І при всіх умовах кожен із студентів може навіть за 10 днів прийти та сказати «я вже все вивчів, екзаменуйте мене, ставте план робіт та я готовий повноцінно працювати». Тобто все в їх руках.

 4. #4 by Андрій on Травень 22, 2013 - 21:54

  робота, робота, робота -_^. Тут головне не залишати себе самого без права вибору.

 5. #5 by Alex on Травень 23, 2013 - 16:12

  Я взагалі-то уточняв, що такий підхід актуальний для тих, у кого не вистачає досвіду/кваліфікації з об’єктивних причин – наприклад, сучасні студенти. Зрозуміло, що для сімейної людини з дітьми це не варіант. Інше питання, навіщо було заводити сім’ю і дітей, якщо немає стабільності в житті і постійного доходу, щоб її забезпечувати. Різні ситуації бувають, звичайно, але людина років 30-40, яка змушена починати щось робити заново в професійному плані (вчитись/кардинально змінювати сферу роботи) виглядає підозріло.

 6. #6 by Axiom on Травень 23, 2013 - 19:06

  Думаю, що і роботодавцю не треба такий «студент» якому овер 30 років та діти. Але знову ж таки: я готовий зараз йти на безкоштовне стажування до спеціалістів. Але ж ніхто не пропонує цікаві мені теми :(

 7. #7 by grinder on Травень 25, 2013 - 09:42

  Axiom :
  Думаю, що і роботодавцю не треба такий «студент» якому овер 30 років та діти.
  Але знову ж таки: я готовий зараз йти на безкоштовне стажування до спеціалістів. Але ж ніхто не пропонує цікаві мені теми :(

  Разделение по статусу, возрасту и полу вообще противоречит законодательству. Кроме того шанс, что человек с прицепом будет более самомотивирован – больше, т.к. ему есть что терять. Кроме того у него есть вероятность что будут некоторые средства на которые он сможет прожить, а значит вполне пойти на такую стажировку, хотя бы для повышения квалификации. Я бы вот например может пошел бы ради интереса.
  А вчерашний студент он ни к чему не привязан, и у него нет лишних денег чтобы прожить месяц “бесплатно”. Кроме того Ровно не такой уже край чтобы тут было в чем выбирать среди работодателей. Поэтому стажировка может абсолютно ничего для стажируемого не значит – завтра пойдет торговать шмотками. Мое мнение такой подход в обучении молодого специалиста сегодня возможен только в нашем псевдорынке, когда рабочую силу покупают за бесценок.
  Я вот от Москвичей как раз слышал противоположное мнение. Советуют: если предлагают стажировку с меньшим окладом, сразу бежать оттуда. Ведь вероятность, что тебя поюзают и пошлют сегодня очень большая.

 8. #8 by Андрій on Травень 25, 2013 - 23:41

  2 grinder
  по возрасту ето да некоректно, но правил нет в головах роботодателей отсюда и все минусы. Но факт “наймита” он и в африке факт. Про “привязь” уж совсем глупо))

 9. #9 by Андрій on Травень 25, 2013 - 23:54

  начати спеціаліста не потрібно, де час на це все взяти?? я хз. Самоосвіта вихід но не всім дано!. А якщо наймати людей за “безкоштовно” то потрібно і опис вакансій робити зовсім другий. Освіта 9кл, серед-спец. в кращому випадку і ліпити)). Бо найнижна в ієрархії – це робота за ЖРАТ, а за безкоштовно я навіть не знаю чувак!.

 10. #10 by Axiom on Травень 26, 2013 - 19:48

  Стільки написали, що цитувати складно. Тому просто відповім тезами, а кожен зробить для себе висновки сам:
  1) ніякої дискримінації немає, все по закону;
  2) щодо мотивації частково згідний. Тому всім давали однаковий шанс. Більше того — я взагалі на резюме не дивився до другого етапу співбесід. Спершу оцінювали кандидата як людину та спілкувались на різні теми;
  3) дискутувати щодо ціни робочої сили не буду. Лише задайте собі питання чому в усьому світі система стажувань на стільки поширена?
  4) щодо Москви, то все залежить від оголошених умов. Якщо тобі роботодавець одразу прозоро пояснює: «ми тебе беремо на N днів, будемо давати можливість вчити, нічого не обіцяємо, чи потрапиш ти на роботу залежить тільки від тебе», то мені здається, що це справедливо;

  По тесту Андрія навіть коментувати немає що. Якщо мої попередні думки нічого не пояснюють, тоді не знаю як описати доступніше.

(will not be published)